ایده‌های تزیین شب چله‌ای عروس

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود. مراسم سنتی‌ای که در این شب برگزار می‌شود در هر خانواده‌ای متفاوت است اما آنچه برای همه ما مشترک است یک شب‌نشینی در کنار خانواده و خوردن هندوانه و انار تنقلات دیگر است. یکی از رسم و رسومات زیبای ما ایرانی‌ها در شب یلدا بردن شب چله‌ای و هدیه شب یلدا برای عروس خانم‌هاست. اما گاهی برای خانواده‌ها این سوال پیش می‌آید که هدایای شب چله‌ای عروس را چطور تزیین کنیم؟  امروز در آرت باکس در نظر داریم ایده‌های تزیین هدایای شب چله‌ای عروس را شما نشان دهیم. با ما همراه باشید

ایده‌های تزیین شب چله‌ای عروس

یلدا یعنی چه؟

واژهٔ یلدا ریشهٔ سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است. رومیان آن را ناتالیس آنایکتوس یعنی روز تولد مهر شکست ناپذیر می نامند. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام میلاد اکبر نام برده و منظور از آن را میلاد خورشید دانسته است.

تزیینات یلدایی آرت باکس را این‌جا ببینید

تاریخچه جشن

یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می داد آنان ملاحظه می کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی – هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب ها کوتاهتر می شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند. بدین سان در دوران کهن فرهنگ اوستایی، سال با فصل سرد شروع می شد و در اوستا، واژه Sareda, Saredha «سَرِدَ» یا «سَرِذَ» که مفهوم «سال» را افاده می کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی اورمزد بر اهریمن و روشنی بر تاریکی است.

تزیین راحت هندوانه برای شب یلدا را این‌جا ببینید

تزیین هندوانه شب یلدا به شکل کوسه را این‌جا ببینید

تزیین هندوانه به شکل قوری را این‌جا ببینید

ایده‌های تزیین شب چله‌ای عروس

این شما و این هم ایده‌های تزیین شب چله‌ای عروس . بسته به این‌که طبق رسم و رسوم خانوادگی چه آیتم‌هایی را به عنوان هدیه برای عروس در نظر می‌گیرید می‌توانید از هر کدام از این تزیینات برای تنقلات و خوراکی استفاده کنید. البته که همیشه هم‌خوانی رنگ‌ها را در نظر بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =